Zpět na výpis

Psí vychytávky

Autor Lucka | Zajímavosti

O tom, že doba pokročila a technologie jsou užitečné i pro pejskaře, jsem vám psala v článku věnovaném mobilním aplikacím, které můžete doma například propojit s webkamerou počítače. A neboť se ve vedrech posledních týdnů nedalo přes den příliš “výletit”, mrkla jsem se během jednoho takového horkého víkendu na to, jak se to má s dalšími psími vychytávkami, mj. s GPS zařízeními propojenými s mobilními aplikacemi.

Nejprve jsem se zaměřila na to, jestli existují nějaké gadgety, když se vám například zaběhne pes. Mám totiž kamarádku, jejíž hafan Monty se velmi rád toulal a sem tam přidal i jízdu vlakem do sousední vesnice. Bydleli totiž nedaleko nádraží, naštěstí ve vesnici s nízkou automobilovou dopravou. A příběh Montyho asi není jediný :-).

Zjistila jsem totiž, že výrobci elektroniky se předhání, kdo vyrobí vychytanější GPS tracker, jak se snímačům moderně říká, aby pokryli díru na trhu. Když bych shrnula hlavní výhody takového multifunkčního udělátka, jsou to:

  • díky propojení se smartphonem nebo počítačem a komunikaci se zabudovanou GPS lokace psa na mapě;
  • upozornění, když se pes vzdálí mimo “bezpečnou” (předem na mapě označenou) zónu - například zahradu okolo domu;
  • rozsvícení světla na dálku a zapnutí zvukového signálu, aby se ztracený jedinec lépe hledal, když padne tma;
  • voděodolnost - můžete tak se psem na koupačku a jde připnout jak na obojek, tak na kšíry;
  • ukládání trasy zvířete, což může pomoct odhalit, kam se pejsek nejčastěji zabíhá;
  • a co se mi líbilo nejvíc, dovoluje se psem na dálku komunikovat, např. když ho slyšíte štěkat! Funguje totiž i jako vysílačka :-).

No, a kdybyste to chtěli ještě dokonalejší, tak k tomu můžete pořídit ještě další vychytávku, která umí měřit počet kroků. Aneb spočítejte si, kolik kroků potřebuje váš pes ke svému úprku :-). Teď vážně, původním záměrem je obdoba “fitness” náramků, které se vyrábí pro lidi. Účelem je sledovat, jestli se pes dostatečně hýbe, ale také kdy je nejaktivnější. Dneska již taková zařízení umí měřit i venkovní teplotu a mají zabudované i akcelometry.

Osobně mi myšlenka měřit si trasu, kolik s chlupáčem na vycházce ujdeme, tak jako to umí i aplikace PO STOPĚ, nepřipadá špatná. Ba naopak. Nicméně bych příliš nedávala na tyto psí obdoby “fitness” náramků, které slouží pro lidi, když chci mít jistotu, jestli je můj pes “fit”. Může to být dobrou pomůckou, ale nezapomínejme i na oči :-)! Slabší kondice může být průvodním jevem i jiných obtíží a tak je potřeba sledovat, jestli pes jí a pije normálně atd.

Ale zpět k vychytávkám. Mezi další šikovné pomůcky patří takzvané “dálkové ovladače”, připomínající principem clickery. Na vzdálenost desítek metrů můžete na obojku zapnout jemnou vibraci nebo zvuk. Já osobně dávám při výcviku přednost pozitivní motivaci a stejně jako protištěkací obojky, které pracují s takzvaným “korekčním impulzem”, se mi tyhle doplňky příliš nezamlouvají. Proto osobně zůstávám jen u svítících a klasických obojků. Jakému dáváte přednost vy?

Na závěr se s vámi ale podělím o věc, která mne nadchla asi nejvíc. Jedná se o variantu klasického čipování pod kůži zvířete, starou dobrou známku jen v moderním hávu se zabudovaným čipem a QR kódem. Ten už dnes snadno naskenujete mobilem a nepotřebujete žádné speciální čtecí zařízení, které mívají převážně městští strážníci a záchytné útulky.