Zpět na výpis

Jako psi a kočky

Autor Lucka | Výchova a péče

Jak vychází psi s kočkami a jak kočky se psy? Z vlastní zkušenosti vím, že nelze jednoznačně říct, že by se nesnesli, ale ani potvrdit, že by se z nich ve všech případech časem stali nejlepší kamarádi. Jde je harmonickému vztahu naučit? A jak to máte vy a vaše zvířectvo?

Vzájemné soužití

I pes, který se tváří jako největší milius je stále šelma s loveckými instinkty. Nepodceňujte však ani kočky. I ty umí být pořádně zákeřné a mohou psovi “pěkně” nasekat. I melodický vztah psa a kočky je tak téměř vždy poznamenán nenápadnou, za to zvířecí dvojici zcela jasnou hierarchií.

Ta se projevuje tím, že pravidla vzájemného soužití určuje právě kočka. K udržení svého postavení si kočka dopomáhá pro psa jistě zákeřnými metodami, a to takzvaným kočičím fackováním předními tlapkami (naštěstí většinou se zataženými drápky). Někdy doprovázené i prskáním. Pes tak může mít nahnáno jen okolo kočky projít.

Jak na seznamování?

Důležité je postupovat krůček po krůčku a situaci nepodcenit. Víme, že kočky nemají rády změny, v případě nového přírůstku v podobě zvířecího konkurenta jsou na tom však podobně i psi, kteří mohou pociťovat mírnou (a někdy i větší) žárlivost. I zvířata mají někdy komplikované povahy a tak nelze odhadnout, jak to celé dopadne. Můžete tomu však pomoci.

 • Ještě před tím, než si domů přinesete nového zvířecího člena rodiny, ať už kočku nebo psa, seznamte vašeho současného čtyřnohého kamaráda s pachy nového zvířete a pomalu ho tak zvykejte. Nebude to pro něj takový šok.
 • Až nastane okamžik prvního setkání, doneste nového spolubydlícího donést ukázat, aby se očuchali a seznámili, ideálně v náručí, abyste jej tak mohli případně ochránit.
 • Ze začátku je raději nenechávejte pohromadě samotné a vždy dohlížejte na menšího jedince, např. menšího psíka žijícího s větší kočkou.
 • Snažte se jim věnovat pozornost rovným dílem a ideálně s nimi travte čas s oběma společně, lépe se tak seznámí a pochopí, že jsou ve skutečnosti parťáci.
 • Pokud si ze začátku nesedli, je lepší je držet spíše odděleně a pro kočku mít nachystány i různé únikové cesty (například otvor ve dveřích) pro případ jejich střetnutí.
 • Pes si může chtít třeba jen hrát, ale kočce by mohl ublížit, zkoušejte s ním chodit ke kočce nejdříve raději na vodítku.
 • Ani jednomu nenadržujte, pokud jsou na sebe “jak pes a kočka”, tak zasáhněte a napomeňte se je. I kočky moc dobře rozumí povelům, jen se ne vždy trénují, tak jak psi. Navíc někdy i kočka může terorizovat psa a to velmi nenápadně.
 • Raději jim dávejte krmení odděleně. Jestliže si padnou do oka, je pravděpodobné, že spolu časem budou i jíst a možná nechají toho druhé jíst ze své misky :-).

Co hraje roli a co nepodcenit?

 • prostory - zvířata se mohou chovat jinak uvnitř domu nebo bytu a jinak na zahradě či obecně venku;
 • počet zvířat - pokud máte více psů, může to být o něco náročnější, aby přijali kočku mezi sebe, než když je pes jen jeden;
 • výchova - pes by vás měl poslouchat i při kontaktu s kočkou, jiné to může být jakmile mu dáte takzvaně “volno” a to nehledě na to, jak přátelský vůči kočce do té doby byl;
 • povaha - pokud máte psa, který i jen sem tam vykazuje známky agresivity, je pravděpodobnější, že bude chtít kočku spíše lovit, než se s ní přátelit;
 • a v neposlední řadě čas a trpělivost, tedy ve většině případů.

Pokud plánujete pořídit si nového pejska ke kočce, či kočičku k psovi, určitě se poptejte ve svém okolí, jaké mají oni zkušenosti. Při výběru plemene spíš doporučuju volit “společenštější” povahy jako například retrívery či labradory u psů, u koček jsem četla například o sibiřské kočce. Máte pak větší pravděpodobnost, že se z nich stanou nerozluční přátelé :-).