Zpět na výpis

Zajímá vašeho psa televize?

Autor Lucka | Zajímavosti

Dnes se zaměříme na trochu odlehčenější téma, a to na otázku, jak to mají psi s televizí. Reaguje váš pes na televizi? A jak vlastně vnímá televizní obraz? Na toto téma jsem se zeptala také MVDr. Jana Šímy.

Začněme ale pěkně popořádku, nejdříve u pana veterináře. Zajímalo mne, jak vlastně funguje psí zrak? “Zrak se u psů liší podle plemene, vliv na to má postavení očí na hlavě. Krátkolebá plemena mají oči u sebe blízko a vidí binokulárně, podobně jak člověk. Jejich zorné pole je dokonce větší než u člověka, ale zase vidí polovinu nezaostřeně. Dlouholebá plemena mají oči více od sebe a jejich zrak se blíží spíš než člověku zraku koně. Vidí do široka, hůře zaostřují. Zaostří jen úzkou část zorného pole. Také se dá říct, že čím delší je čenich, tím hůř pes ostří” osvětlil mi situaci pan Šíma.

Stále mě ale nebylo zcela jasné, jak to je s tím obrazem v televizi? Vidí ho pes? “Pes rozeznává jiné spektrum barev než člověk. Vidí tedy sice barevně, ale zrak je až jeho třetím nejdůležitějším smyslem. Navíc psi vidí televizní obraz pravděpodobně rozmazaně, ale obrysy rozeznávají. Televizi pes vnímá jen jako další neživý předmět v domácnosti. Ze své praxe vím, že na ni většinou nereagují. I když jsou jedinci, kteří štěkají na určitá zvířata, která se objeví na televizní obrazovce. Nicméně si nemyslím, že polidšťování psů koukáním na televizi nebo pouštěním televize jako zdroje rozptýlení, je dobrý nápad a nepodporuji ji to”, říká pan Šíma.

Na druhou stranu občas slýchávám i názory majitelů psů, že když musí nechat zvíře doma samotné, může je zvuk zapnuté televize, případně rádia uklidňovat. Můj pes si raději tajně schrupne v křesle, když nejsem doma, než by se nechal rozptylovat televizí, i kdybych mu ji nechal zapnutou :-).

Četla jsem ale i o psech, jejichž pánové tvrdí, že je baví přírodopisné filmy, či že reagují na reklamy :-). Asi to bude podobné jako se zrcadlem, na svůj vlastní obraz také někteří psi reagují zkoumavými pohledy či štěkáním. Myslím, že za tím stojí prostá psí hravost a zvědavost a v televizi pravděpodobně více reagují na zvuky než na samotný obraz.

Určitě je ale dobré se při péči o psa držet zdravého selského rozumu a trávit se psem volný čas, tak jak je to pro něj nejpřirozenější, např. na procházce po poli či parkem (malý tip: na procházce můžete využít aplikaci PO STOPĚ a trénovat se svým psem např. nové povely).

Jak to ale udělat, když plánujete vyrazit s přáteli třeba do kina a nechcete psa nechávat samotného doma? Ve Švédsku v roce 2011 otevřeli kino založené na konceptu, že pes je rovnocenný člen rodiny, a tudíž se s ním počítá i v kině. Podobná iniciativa se objevila i u nás a dokonce o rok dříve (2010), kdy kino Aero uspořádalo speciální projekci Aero Pes Fes, kdy byly promítány krátké předfilmy určené přímo pro zvířata. O kinech, kam v Praze a Brně smíte se psem, se dočtete v článku Se psem do kina.

A jak to máte vy? Zajímá vašeho psa televize a berete ho s sebou do kina :-)?